Panel používateľa
Späť

Holistické krmivá pre psov

Pridané: 6.6.2023 14:58:16 Počet zobrazení: 686

06 Jún 2023

Problém s výberom krmiva pre psa mal snáď každý majiteľ štvornohého spoločníka. Značiek a rozdelení je tak veľa, že sa v tom strácajú niekedy aj samotný predajcovia. Jednou zo skupín psích krmív, patriacich k tým kvalitným, sú aj holistické krmivá. Čo to však znamená holistické krmivo, ako ho spoznať a prečo by ste mali kŕmiť práve takýmto krmivom?

Holistické krmivá pre psov

Definícia holistických krmív pre psov

Holistická receptúra je výživový prístup, ktorý sa zameriava na celistvosť a rovnováhu v strave. Tieto receptúry sa snažia zahrnúť kvalitné a prírodné zložky. Pri zostavovaní receptúry sa kladie dôraz na vyvážený podiel bielkovín, tukov, sacharidov a ďalších živín, aby sa zabezpečila optimálna výživa.

Holistické krmivá pre psov sú obvykle navrhnuté s dôrazom na celistvosť a vyváženosť výživy. Tieto krmivá sa zameriavajú na podporu celkového zdravia a pohody psa, pričom sa zohľadňuje nielen jeho výživová potreba, ale aj jeho životné prostredie, životný štýl a individuálne potreby.

Definícia holistických krmív sa môže líšiť v závislosti od výrobcu alebo značky, avšak existujú niektoré spoločné charakteristiky.

Holistické krmivá obsahujú prírodné zdroje bielkovín, ako sú mäso, ryby a vajcia, ktoré poskytujú kompletný profil aminokyselín potrebných pre psie telo. Ďalšie používané zložky môžu zahŕňať ovocie, zeleninu, bylinky a iné prírodné látky, ktoré prispievajú k celkovej pohode a zdraviu psa a dopĺňajú receptúru krmiva.

V receptúrach holistických krmív sa výrobca vyhýba akýmkoľvek umelým prísadám, farbivám a konzervačným látkam.

Holistické krmivá pre psov sa často spájajú so zdravou stravou, doplnkami pre lepšie trávenie, podporou imunitného systému a zdravou pokožkou a srstou. Ich cieľom je poskytnúť psom vyváženú stravu a podporiť ich celkové zdravie a blahobyt.

Aký je pôvod a význam slova holistické?

Slovo "holistické" je odvodené od termínu "holizmus", ktorý vychádza z gréckeho slova "holos", ktorého význam je "celý" alebo "kompletný". Holizmus je filozofický a konceptuálny prístup, ktorý zdôrazňuje dôležitosť chápania systémov ako celkovitých entít, v ktorých sú jednotlivé časti vzájomne prepojené a vzájomne ovplyvňujú.

Sú holistické receptúry krmív pre psov lepšie ako ostatné?

V kontexte výživy a zdravia sa holistický prístup ku krmivám a starostlivosti o zvieratá opiera o myšlienku, že dobré zdravie a pohoda psa závisia od rovnováhy a harmónie medzi telesným, duševným a emocionálnym aspektom zvieraťa. Takže inak povedané o celkový stav psa po všetkcýh jeho stránkach - fyzickej aj duševnej. Holistické krmivá a starostlivosť sa snažia zohľadniť túto komplexnosť a sú zamerané na celkovú podporu zdravia zvierat, nie len na riešenie jednotlivých symptómov alebo problémov.

Otázka, či sú holistické receptúry krmív pre psov lepšie ako ostatné, je diskutabilná a závisí od viacerých faktorov. Niektorí majitelia psov tvrdia, že na základe kvality krmiva majú ich psy lepšie zdravie, stav srdca, kože, srsti aj tráviaceho systému. Avšak, vedecké dôkazy podporujúce tieto tvrdenia sú obmedzené a konieckoncov, nie všetky holistické krmivá sú rovnaké. Niektoré krmivá môžu mať iba nálepku "holistické" pre marketingové účely a nemusia obsahovať zložky, ktoré by ich skutočne odlišovali od iných krmív.

Je dôležité, aby majitelia psov sledovali potreby svojich psích spoločníkov a konzultovali s veterinárnym lekárom, ak majú obavy o ich výživu, či potrebujú s nasmerovaním. Veterinár môže poskytnúť najlepšie odporúčania založené na potrebách a zdravotných podmienkach konkrétneho psa podľa jeho rasy, veku a zdravotného stavu.
Celkovo platí, že dôležitejšie je vyberať krmivá, ktoré spĺňajú potreby jednotlivého psa a sú odporúčané veterinárnym lekárom, nielen na základe toho, že sú s daným krmivom spokojní iný majitelia psov. Holistické krmivá môžu byť jednou z možností, ale nie sú automaticky lepšie ako ostatné krmivá.

Značky vyrábajúce holistické krmivá

Na svetovom trhu existuje mnoho značiek, ktoré vyrábajú holistické krmivá. Medzi takéto značky patria napríklad Natural Balance, Acana, Primordial, ako aj slovenská značka Bodreek a mnoho ďalších ....

 

Primordial, holistické krmivá zo srdca TalianskaZnačka Primordial je výrobca krmív pre psov a mačky. Ich receptúry sa snažia byť prírodné a holistické, s využitím kvalitných a vyvážených zložiek. Charakterizoval by som Primordial ako značku, ktorá kladje dôraz na celistvosť, kvalitu surovín a prirodzenosť.

Krmivá od Primordial sa vyrábajú bez umelých farbív, príchutí a konzervačných látok. Zložky použité v receptúrach sú často organické a bez obilnín. Radia sa ku krmivám s označením Grain Free.

Značka sa zameriava na podporu zdravia a celkového blahobytu zvierat, a preto sa snaží ponúkať krmivá s vysokým podielom kvalitných bielkovín, živín a esenciálnych mastných kyselín.

Charakteristickými rysmi značky Primordial sú:

1. Prírodné a kvalitné zložky: Primordial sa zameriava na použitie prírodných a kvalitných zložiek vo svojich receptúrach. Ich krmivá obsahujú vyvážený podiel bielkovín, tukov, ovocia, zeleniny a bylín.

2. Bez obilnín a umelých prísad: Krmivá Primordial sú formulované bez obilnín, čo je výhodné pre psov s potravinovými intoleranciami alebo alergiami na obilniny.

3. Pestrosť a rozmanitosť: Primordial ponúka rôzne varianty krmív s rôznymi zložkami a receptúrami, aby sa zabezpečila pestrosť stravy. Ich receptúry zahŕňajú rôzne druhy mäsa, ryby, ovocie, zeleninu a bylinky, aby sa psovi poskytla rôznorodá a vyvážená výživa.

4. Dôraz na tráviaci systém a zdravú kožu: Krmivá Primordial obsahujú prírodné zložky, ktoré podporujú tráviaci systém a zdravú kožu, vrátane probiotík, vlákniny a esenciálnych mastných kyselín.

 

Acana, značka vysokokvalitných holistických krmív pre psov a mačkyZnačka Acana je výrobca prémiových krmív pre psov a mačky. Filozofia značky sa zakladá na napodobňovaní pôvodnej stravy a životného prostredia divokých zvierat. Acana sa snaží vyrábať krmivá, ktoré sú prírodné, holistické a vyrobené z kvalitných a čerstvých surovín, mnohokrát z lokálnych fariem a od lokálnych pestovateľov a chovateľov.

Charakteristickými rysmi značky Acana sú:

1. Vyvážený podiel bielkovín: Acana krmivá majú vysoký podiel kvalitných bielkovín pochádzajúcich z mäsa a rýb. Snažia sa dodržiavať potreby zvierat ako dravcov a zabezpečiť dostatočný prísun bielkovín pre silné svaly a zdravú svalovú hmotu.

2. Regionálne a čerstvé suroviny: Acana sa zameriava na použitie lokálnych a čerstvých surovín, aby sa zabezpečila vysoká kvalita a zachovala nutričná hodnota krmiva. Ich krmivá obsahujú rôzne druhy mäsa, rýb, ovocia, zeleniny a byliniek.

3. Bez obilnín a s nízkym glykemickým indexom: Receptúry krmív Acana sú formulované bez obilnín a s nízkym obsahom sacharidov. Tie sú výhodné aj pre psov s citlivým tráviacim systémom alebo s potrebou obmedziť príjem sacharidov.

4. Využitie celých zvierat: Acana sa snaží využiť celé zvieratá v krmivách, vrátane mäsa, vnútorností a kostí, čo prispieva k prírodnej a vyváženej strave. Tým sa krmivo ešte viac približuje k pôvodnej potrave divoko žijúcich psov a mačiek.

5. Opatrné spracovanie: Krmivá Acana sú spracované sušením a mrazením, aby sa zachovala čo najviac živín a prírodná chuť surovín. Tým sa zabezpečuje tá najvyššia možná kvalita aj po spracovaní.

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie