Panel používateľa
Späť

Sliepky u vás doma

Pridané: 29.3.2022 14:54:55 Počet zobrazení: 1313

29 Marec 2022

Chov sliepok v domácnosti, nie je žiadnou novinkou. Kedysi to bol výborný spôsob, ako si ušetriť nejaké drobné a jesť zdravé domáce vajcia, či kuracie mäso priamo z vašej záhradky. Táto téma je stále aktuálna a preto si napíšeme, niečo o správnom chove sliepok.

Sliepky u vás doma

Chov sliepok je málo náročný a zvládnu ich chovať aj ľudia, ktorí nemajú s chovom sliepok žiadne predchádzajúce skúsenosti. Stačí dodržiavať pár základných pravidiel a môžete sa tešiť z čerstvých domácich vajíčok aj zdravých sliepok na vašom dvore.

nosnice na dvore, sliepka domáca, chov sliepokTIP* Najvhodnejšie plemená sliepok na znášanie vajíčok, sú z malých velsumka, oravka, hempšírka. Pri ľahkých plemenách sa dobre osvedčili leghornky, vlašky, lakenfeldky a minorky. Z ťažších plemien odporúčame australky, hempšírky, amroksky alebo maransky.

 

 

Čo by ste ale mali o chove vedieť?

Keďže sliepky sa väčšinou chovajú viaceré teda od troch a viac v ideálnom prípade s kohútom, ktorý sa postará o „poriadok" na dvore, budete potrebovať dostatočný výbeh. Sliepky potrebujú aj svoj vlastný kurín, v ktorom si budú vedieť odpočinúť, nakŕmiť sa, napiť a vykonať základnú potrebu. Ideálne ale je, keď sliepky aspoň raz za deň vypúšťate na záhradu, aby mali dostatok pohybu.

Pokiaľ už máte vyriešené umiestnenie pre sliepky, je čas zamyslieť sa nad krmivom. Pravdou je, že sliepky nie sú extra náročné na krmivo, no pokiaľ ale chcete naozaj chutné a kvalitné vajcia či mäso, je potrebné rozvážne vybrať správne vyvážené a kvalitné krmivo. Môžete ich kŕmiť kompletnými zmeskami (KKZ), šrotom, či pšenicou, pokojne môžete kŕmiť aj zvyškami jedál z kuchyne.

Najvyšší úžitok zo sliepok dosiahnete však iba kŕmením vyváženou kompletnou zmesou, či už sypkou alebo granulovanou.

Určite netreba zabudnúť na doplnenie živín vitamínmi a minerálmi, najmä pokiaľ kŕmite menej vybalancovanou zmesou vyššie spomenutých spôsobov ako je čistá pšenica či zvyšky z domácnosti.

kohút pri sliepkach, chov sliepok a kohútov, treba mať kohúta?Dajte si pozor na dostatočný prísun tekutín pre sliepky, ktorý je dôležitý najmä v teplých mesiacoch. Hygiena vody a samotného kurína je naozaj na prvom mieste. Čerstvosť a čitota vody je jedna z najdôležitejších faktorov starostlivosti, nakoľko zlý stav vody býva veľakrát spúšťačom rôznych zdravotných problémov sliepok, v provom rade najznámejších kokcídií. Kurín môžete čistiť horúcou vodou a pár krát za rok použite špeciálne dezinfekčné prípravky ako napríklad suchú dezinfekciu "Sandezia", určené priamo na čistenie kurínu. Pokiaľ kurín čistíte aspoň 1x týždenne, bude sa ľahšie žiť vám aj vašim „opereným podnájomníkom". Kŕmidlá a napájačky pre sliepky odporúčame čistiť aj častejšie. Ide najmä o to, aby sa zabránilo chorobám sliepok a samozrejme predišlo návštevám rôznych parazitov. Určite teda hygienu nepodceňujte.

Ďakujeme, za prečítanie a prajeme veľa úspechov pri chove sliepok.

Váš tím Gazoo, www.gazoo.sk

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie