Panel používateľa
Späť

Zmeska pre nosnice – MÝTY A FAKTY

Pridané: 21.5.2024 18:02:37 Počet zobrazení: 149

21 Máj 2024

Chovatelia hydiny sa v otázke kŕmenia komerčne vyrábanými zmeskami rozdeľujú na dva tábory. Prvý, ktorý zmesky chápu ako pomoc, uľahčenie kŕmenia a zjednodušenie práce a druhý, ktorý zmesky odmietajú, či už z finančných dôvodov alebo kvôli predsudkom. Poďme si teda vysvetliť čo to vlastne tá zmeska je, výhody a nevýhody kŕmenia zmeskami pre nosnice, ozrejmiť niektoré mýty a fakty.

Zmeska pre nosnice – MÝTY A FAKTY

V prvom rade si vysvetlime, čo to tá „zmeska" vôbec je.

Zmeska – oficiálne nazývaná kompletná kŕmna zmes (skratka KKZ) - je kŕmna zmes špeciálne navrhnutá na zabezpečenie výživových potrieb zvierat. Konkrétne zmeska pre nosnice je navrhnutá tak, aby sliepky, ktoré chováme za účelom znášky vajec, dostali v rámci výživy všetko potrebné. Tieto zmesi sú starostlivo vyvážené, aby obsahovali správne množstvo bielkovín, vitamínov, minerálov a iných živín, ktoré podporujú zdravie sliepok, ich imunitu, množstvo a kvalitu vajec.

KKZ – kompletná kŕmna zmes v dnešnej dobe je výsledkom mnohých vedeckých štúdií a výskumov, ako aj prísnych regulácií zo strany štátov či európskej únie, čo zabezpečuje nielen ich kvalitu a účinnosť, ale aj bezpečnosť.

Čo taká kompletná zmes pre nosnice obsahuje?

Zmes pre nosnice obsahuje viacero zložiek, tvoriacich dokopy vyváženú stravu pre vaše sliepky, aby mali dostatok živín a energie na znášanie vajec, inak povedané, aby sa čo najviac maximalizovala znáška. V prvom rade si musíme uvedomiť, že zložky v zmeskách sú tie isté, ako si vieme kúpiť aj my. Výrobcovia nakupujú konkrétne suroviny, ako pšenicu či kukuricu, na rovnakých poľnohospodárskych družstvách ako my, len vo väčšom.

Používanie nižšie spomenutých komponentov v správnych pomeroch zabezpečuje, že nosnice dostávajú vyváženú stravu, ktorá podporuje ich zdravie, produktivitu a kvalitu vajec. Každý výrobca používa vlastnú receptúru a nie každá zmes pre nosnice je rovnaká. Základné zložky ako je pšenica a kukurica sú všade, no ich pomer a ostatné prípady ako aj ich použité množstvo sa môžu u rôznych značiek mierne líšiť.

Zmeska sa skladá:

1. Obilniny (ako kukurica, pšenica), ktoré poskytujú energiu.

Pšenica – základná zložka zmesky pre nosnice, je zdroj energie a bielkovín, obsahuje taktiež vitamíny skupiny B.

Kukurica – nakoľko obsahuje vyššie množstvo tuku je hlavný zdroj energie, má vysoký obsah škrobu a zlepšuje farbu žĺtka

2. Bielkovinové zložky (ako sójová múčka, rybia múčka, hrach) sú zdrojom rastlinných bliekovín a esenciálnych aminokyselín.

Sójová múčka – je jedným z najbohatších a najpoužívanejších rastlinných zdrojov bielkovín v zmeskách, obsahuje vysoký podiel esenciálnych aminokyselín, ako sú lyzín a metionín, ktoré sú nevyhnutné pre rast, regeneráciu a produkciu vajec, je ľahko stráviteľná

Rybia múčka – je bohatým zdrojom vysoko kvalitných bielkovín, ktoré obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny, má vysoký obsah tuku ako zdroj energie a obsahuje viacero minerálov, ako sú vápnik, fosfor, horčík a selén

Hrach –je dobrým zdrojom rastlinných bielkovín, obsahuje esenciálne aminokyseliny, aj keď niektoré z nich v menších množstvách v porovnaní so sójovou múčkou. Používa sa ako náhrada sóje či jej doplnenie, na dosiahnutie optimálneho pomeru aminokyselín v krmive

Nutrimix nosnice3. Minerály (ako vápnik, fosfor) sú dôležité pre pevné škrupiny vajec a zdravie kostí.

Vápnik – ako zdroj vápniku sa bežne používa vápencová múčka. Vápnik je hlavnou zložkou potrebnou pri tvorbe vajec (škrupina), ako aj pri vývoji kuriatok a mladých kúr na pevnú kostru a zdravie kostí

Fosfor – minerál potrebný na podporu správneho fungovania metabolizmu sliepok, vďaka fosforu sa vápnik lepšie vstrebáva, takže fosfor napomáha tvorbe a rastu kostí

Sodík – tento minerál pomáha udržiavať rovnováhu elektrolytov v tele a správnu funkciu nervového systému zvierat

4. Vitamíny (ako vitamín A,B, D, E) podporujú imunitu a celkové zdravie. Do kŕmnych zmesí sa pridávajú ako vitamínový premix, čo je zmes všetkých potrebných vitamínov v presných množstvách.

Vitamín A - podporuje zrak, rast a imunitný systém

Vitamín D3 - pomáha pri vstrebávaní vápnika a fosforu, je dôležitý pre zdravie kostí a pri tvorbe škrupín vajec (veľmi potrebný napríklad v chove brojlerov, ktoré rýchlo rastú)

Vitamín E - antioxidant, podporuje imunitu sliepok a zlepšuje reprodukčné zdravie (tento vitamín sa podáva sliepkam napríklad vo forme klíčkového oleja v období zberu násadových vajec)

Vitamíny skupiny B (B1, B2, B6, B12, niacín, kyselina listová) – dôležité vitamíny pre energetický metabolizmus a celkové zdravie vašich sliepok

5. Prídavné látky (ako probiotiká, enzýmy) môžu podporovať trávenie a vstrebávanie živín.

Aminokyseliny (metionín, lyzín) – na doplnenie esenciálnych aminokyselín, ktoré môžu chýbať v prírodných zložkách v receptúre a zložky použité pri výrobe ich neobsahujú dostatok a správny pomer. Jeden zo spôsobov výroby takýchto prýdavných aminokyselín je ich priemyselná výroba fermentáciou na rastlinnom substráte.

Probiotiká – v kvalitných krmivách sú pridávané za účelom podpory zdravia črevnej mikroflóry a zlepšenia trávenie

Enzýmy – určité enzýmy pomáhajú pri rozklade zložiek krmiva v tráviacom trakte, čím zvyšujú konverziu (stráviteľnosť) krmiva a využiteľnosť živín

Antioxidanty – chránia pred oxidáciou tukov v krmive, čím zlepšujú a predlžujú trvanlivosť krmiva

Mýty o zmeskách.

Medzi ľuďmi sa bežne stretávame s troma základnými mýtami ohľadom zmesiek, ktoré sa šíria ako slovom medzi ľuďmi, tak aj na internete napríklad na sociálnych sieťach. Sú to tieto 3 mýty:

Mýtus č.1: Zmesky pre nosnice obsahujú antibiotiká.

Fakt: Používanie antibiotík v kŕmnych zmesiach pre nosnice je v Európskej únii prísne regulované a často zakázané, pokiaľ nejde o liečbu konkrétnych chorôb pod dohľadom veterinára. Moderné zmesky pre nosnice, ktoré si viete zakúpiť v obchode pre chovateľov, majú receptúru navrhnutú tak, aby obsahovala všetky potrebné živiny, minerály a vitamíny a podporovali zdravie a produktivitu sliepok bez potreby akýchkoľvek liečív, vrátane antibiotík.

Mýtus č.2: Zmesky sú plné rastových hormónov.

Fakt: Používanie rastových hormónov v chove hydiny je v mnohých krajinách, vrátane Európskej únie, zakázané. Rýchly rast (brojlere) či produktivita sliepok (nosnice) sú výsledkom dlhoročného starostlivého šľachtenia konkrétnych plemien sliepok a optimálneho výživového manažmentu. K tomu, pridávanie rastových hormónov do krmiva by navyšovalo jeho výrobnú cenu, čím by sa sami výrobcovia znevýhodňovali voči ostatným.

Mýtus č.3: Prirodzená strava je lepšia ako zmeska.

Fakt: Zmesky sú navrhnuté tak, aby poskytovali vyváženú výživu a minimalizovali riziko nedostatku živín. Zmeska obsahuje overené hodnoty ako energie vo forme bielkovín a tukov, tak aj správne množstvo vitamínov a minerálov na celkové zdravie sliepok. Prirodzená strava (napríklad kŕmenie iba zrnom alebo zvyškami z kuchyne) nemusí zabezpečiť prísun všetkých potrebných živín v správnych množstvách, čo môže viesť k nižšej produkcii vajec, dlhším prestávkam v znáške v rámci preperovania, či dokonca k zdravotným problémom sliepok.

Výhody kŕmenia zmeskami pre nosnice

Kŕmenie nosníc hotovými kúpenými zmeskami od profesionálneho výrobcu prináša mnoho výhod, vrátane zabezpečenia vyváženej výživy, zvýšenia produkcie vajec, podpory zdravia sliepok, a zlepšenia ekonomickej efektivity.
Hotové zmesky ponúkajú pohodlie, kontrolu kvality a konzistentné výsledky, čo robí z nich ideálnu voľbu pre chovateľov, ktorí chcú dosiahnuť optimálnu výkonnosť svojich nosníc.

Bocus nosnice professional musli1. Vyvážená receptúra krmiva

Kompletné živiny: kompletné kŕmne zmesi sú navrhnuté tak, aby obsahovali všetky potrebné živiny v správnych pomeroch, vrátane bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov a minerálov. Tento fakt zaisťuje, že nosnice dostávajú optimálnu výživu pre zdravie a maximálnu produktivitu.

Optimalizovaný obsah aminokyselín: kompletné kŕmne zmesi sú navrhnuté tak, aby poskytovali vyvážený pomer esenciálnych aminokyselín, ktoré sú nevyhnutné pre rast, regeneráciu tkanív a produkciu vajec.

 

2. Zlepšená produkcia vajec

Vyššia produkcia: vyvážené kŕmne zmesky podporujú vyššiu mieru znášania vajec a ich konzistentnú kvalitu.

Kvalita a pevnosť škrupín: správny obsah vápnika a fosforu spolu s vitamínom D3 v zmeskách zaisťuje pevné a kvalitné škrupiny vajec

3. Zdravie sliepok

Silný imunitný systém: vitamíny (A, D, E, a B-komplex) a minerály (selén, zinok) podporujú imunitný systém nosníc, čím znižujú výskyt chorôb a zlepšujú celkové zdravie zvieraťa.

Prevencia chorôb: kŕmne zmesky často obsahujú aditíva, ako sú probiotiká a enzýmy, ktoré podporujú zdravie žalúdka, čriev a trávenia, čím znižujú riziko tráviacich problémov.

4. Efektivita a pohodlie

Jednoduchosť použitia: nič nie je jednoduchšie, ako nabrať hotové krmivo a nasypať do kŕmidla nosniciam. Hotové zmesky sú pripravené na okamžité použite a skrmovanie, čo šetrí Váš čas a úsilie potrebné na miešanie rôznych zložiek v rámci výroby domácej zmesky.

Menej odpadu: granulované zmesky sú navrhnuté tak, aby minimalizovali odpad, pretože sliepky konzumujú celé krmivo a nedochádza k selektívnemu jedeniu.

5. Kontrola kvality

Prísne normy: výrobcovia zmesiek podliehajú prísnym normám a pravidelným kontrolám kvality zo strany štátnej veterinárnej správy, čo zaisťuje, že krmivo je bezpečné a bez kontaminantov. Obsahujú len to, čo je definované v zložení.

Konštantná kvalita: hotové zmesky majú konzistentné zloženie a kvalitu v každom jednom vreci, čo zaisťuje stabilný prísun živín pre nosnice, počas celého obdobia kŕmenia konkrétnym krmivom

6. Ekonomické výhody

Nákladová efektivita: používanie hotových zmesiek môže byť ekonomicky výhodné, pretože eliminuje potrebu nákupu a skladovania jednotlivých zložiek krmiva. Rovnako čas, strávený výrobou vlastnej kŕmnej zmesi, viete využiť na iné činnosti.

Zvýšená produktivita: vyššia produkcia vajec vďaka kvalitnej a vyváženej strave a zníženie strát spôsobených prípadnými zdravotnými problémami alebo nekvalitnou výživou vedie k vyšším celkovým výnosom pre chovateľov.

7. Špeciálne receptúry

Cielené kŕmenie: k dispozícii sú rôzne špeciálne formulované zmesky pre všetky fázy života nosníc (kuriatka, kurky, mladé nosnice, dospelé nosnice znášky), čo umožňuje presné prispôsobenie výživy sliepok podľa ich aktuálnych potrieb.

 

Ak ste aj napriek všetkému zástanca iného kŕmenia, ako hotovými zmeskami, nezabúdajte na prísun vitamínov a minerálov Vašim sliepkam. Odporúčame pravidelne do krmiva pre sliepky dodávať minerály vo forme premixov ako sú Nutrimix či Vitaplastin, čím zabezpečíte, aby Vaše sliepky mali v tejto stránke kŕmenia všetko potrebné.

 

Ďakujeme, za prečítanie a prajeme veľa úspechov pri chove sliepok.

Váš tím Gazoo, www.gazoo.sk

Alternatívne príspevky:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie