Panel používateľa
Späť

Priebeh kastrácie a rekonvalescencia

Pridané: 9.5.2022 18:11:18 Počet zobrazení: 297

09 Máj 2022

Padlo u vás už fixné rozhodnutie, že idete vášho miláčika kastrovať? V tom prípade určite radi uvítate článok, v ktorom vám bližšie popíšeme prípravu pred kastráciou, samotnú kastráciu, ale aj rekonvalescenciu vášho zvieratka.

Priebeh kastrácie a rekonvalescencia

Ako prvé by sme vám radi spomenuli, kedy je najvhodnejšie kastrovať vaše zviera. Práve obdobie puberty, je pre vaše zvieratko veľmi náročné, keďže je to kľúčové obdobie, v ktorom sa začínajú prejavovať sexuálne a teritoriálne pudy. Ideálne teda je, keď sa rozhodnete kastrovať práve po dosiahnutí jeho telesnej dospelosti. Pre psov je to obdobie vo veku od 12 mesiacov (malé plemená) do približne 18 mesiacov (veľké plemená). Pre mačky minimálne 6 mesiacov, lepšie 8 až 10 mesiacov veku. Skôr sa kastrácia neodporúča z dôvodu vývoja pohlavných orgánov a možných komplikácií, pokiaľ tieto orgány neboli dostatočne vyvinuté pred samotným zákrokom. Je možné aj skôr, ale odporúča sa to iba zo zdravotných dôvodov. Samozrejme zákrok môžete podstúpiť aj neskôr, no je vhodné zvážiť s vaším veterinárom zdravotný stav pacienta, pokiaľ sa jedná o seniora.

Príprava zvieratka pred kastráciou – pred samotným zákrokom musíte väčšinou absolvovať tzv. predoperačné vyšetrenie niekoľko dní pred operáciou. Pri tomto vyšetrení vám veterinár zhodnotí zdravotný stav zvieratka a navrhne, či a kedy je možné zákrok uskutočniť. Zviera najskôr teda postúpi klinické vyšetrenie, ak je to nutné rozbor krvi, RTG hrudníka alebo kardiologické vyšetrenie. Pokiaľ všetko prebehne v poriadku a váš psík alebo mačka kastráciu podstúpiť môže, veterinár s vami dohodne termín úkonu. Veľmi dôležitá je príprava 24 hod pred kastráciou. Zvieratko by malo byť pred zákrokom aspoň 12 hodín bez jedla. Ide o to, aby pri operácii nenastali zbytočné komplikácie ako napríklad zvracanie. Pitný režim zvieraťa je samozrejmosťou.

Priebeh kastrácie – psíka alebo mačku prinesiete v dohodnutom termíne k vášmu zverolekárovi, kde sa ešte raz uistia pri rýchlom klinickom vyšetrení, že je zviera v poriadku. Následne nato je zvieraťu podaná celková anestéza. Kým váš miláčik zaspí môžete byť pri ňom alebo ho držať na rukách, aby ste minimalizovali strach a stres. Potom ako zaspí, odovzdáte zvieratko vášmu veterinárovi a odchádzate. Psík alebo mačka bude počas celého zákroku pod monitoringom životných funkcíí a taktiež napojený na infúziu, až do úplného prebratia sa z narkózy. V rámci operovaného miesta veterinár najskôr odstráni ochlpenie. Pokiaľ ide o samca, oba semenníky budú odstránené cez jeden, primerane veľký rez, lokalizovaný tesne pred mieškom. Rana bude zašitá buď niekoľkými vonkajšími stehmi, ktoré sa o 10 dní vyberú, alebo vnútrokožným stehom, ktorý nebude vôbec vidieť a ani sa neskôr vyberať. Pokiaľ ide o samičku, opäť bruško bude oholené v potrebnom rozsahu a dezinfikované, aby bola zabezpečená sterilita pri zákroku. Rez bude vedený v stredovej línii v dĺžke minimálne nutnej, aby bolo možné bezpečne manipulovať s pohlavnými orgánmi. Sterilizácia sa môže vykonať dvoma rôznymi metódami, a to buď odstránením iba vaječníkov, alebo vaječníkov spolu s maternicou. Metóda sa zvolí podľa vhodnosti u konkrétneho jedinca. Bruško za zašije v troch vrstvách, pričom tá posledná vrstva- koža sa uzatvorí buď jednotlivými stehmi uzlenými von, ktoré sa o 10 dní odstránia, alebo vnútrokožným stehom, so vstrebateľným šicím materiálom, ktorý vôbec nebude navonok vidieť a ani ho netreba vyberať. Zvieratko dostane preventívne po tomto zákroku antibiotiká, ktoré pomôžu pri rýchlejšom zotavení sa a samozrejme predídu neželanému zápalu. Taktiež obdržíte aj analgetiká proti bolesti, ktoré pomôžu zvieraťu preklenúť najkritickejšie dni po operácii.

Po úspešnom zákroku, vás bude kontaktovať váš veterinár, aby ste si prišli zvieratko vyzdvihnúť. Domov si môžete svojho miláčika zobrať hneď v ten deň, keď sa preberie. Celý zákrok trvá zhruba 1-2 hodiny. Samozrejme záleží to od veľkosti zvieratka, pohlavia a prípadných komplikácií. Tieto zákroky ale v drvivej väčšine prebiehajú bez komplikácií a tak nemusíte mať strach. Najideálnejšie je ak zvieratko prepravujete domov v stabilnej prepravke a keďže je ešte malátne je potrebné mu poskytnúť stabilitu.

Príchod domov, starostlivosť - po návrate domov zviera opatrne vytiahnete z prepravky a je veľmi dôležité nájsť mu pokojné miesto, v teple napríklad na deke na zemi. Prepravný box môžete nechať otvorený na zemi a nechať vaše zviera vyliezť samé, keď sa na to bude cítiť. Neukladajte zvieratko na vyvýšené miesto ako je napríklad gauč alebo posteľ. Keďže zvieratko obdrží aj goliér, zabráni sa tak nechcenému lízaniu rany. Čo sa týka samotnej rany, väčšinou dostane zviera na ranu koloidné striebro, ktoré ranu dezinfikuje a zároveň ju chráni pred zanesením nečistôt. Ranu teda už nie je potrebné doma zvlášť čistiť, čistenie prebehne následne po 2-3 dňoch pri kontrole u veterinára. Zhruba po 2 hodinách môžete zvieraťu ponúknuť jedlo alebo vodu. Môže ale nemusí mať nato chuť okamžite. Taktiež je normálne, že zviera niekoľko hodín po zákroku nemusí chcieť ísť na toaletu. Všetko by ale malo prísť viac menej do normálu do 24 hodín. Pokiaľ by nastali akékoľvek komplikácie ako je napríklad: alergická reakcia, srdcové alebo dýchacie problémy, akútne krvácanie, nechutenstvo po 24 hod od zákroku alebo ak zvieratko nedokáže vôbec vykonať potrebu, aj keď je zjavné že chce, určite kontaktujte svojho veterinára.

* Niekoľko dní po zákroku môže dôjsť k miernemu opuchu prázdneho mieška, ktorý môže pôsobiť dojmom, že sa v ňom stále semenníky nachádzajú.

Rekonvalescencia – Do 24 hodín by zvieratko malo začať v menších dávkach jesť a prijímať tekutiny. Dávajte pozor nato aby zviera nezoskakovalo a nenamáhalo si zbytočne operované miesto. Zhruba po 2-3 dňoch idete k veterinárovi opäť na kontrolu, kde lekár potvrdí, či je všetko v poriadku. Do úplného normálu zvykne zviera prejsť v priebehu 2 až 4 týždňov od kastrácie.

*K úplnému vyplaveniu hormónov z tela zvieraťa, môže dôjsť v rozmedzí 6-8 mesiacov od zákroku. Neočakávajte teda, že nežiadúce správanie ako agresia či značkovanie odstráni kastrácia ihneď.

Pevne veríme, že zákrok vášho zvieratka prebehne bez problémov. V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom kastrácie, sa obráťte prosím na vášho veterinára.

Váš tím, Gazoo www.gazoo.sk

Alternatívne príspevky:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie