Panel používateľa
Späť

Kastrácia psov a mačiek

Pridané: 28.4.2022 18:05:35 Počet zobrazení: 764

28 Apríl 2022

Premýšľate nad kastráciou svojho domáceho miláčika? Už dlhodobo sa vedú rôzne diskusie na túto tému a my sa vám pokúsime predostrieť výhody aj nevýhody kastrácie, ktoré vám pomôžu pri zhodnotení vašej situácie.

Kastrácia psov a mačiek

Už dlhodobo sa pasujeme s nechceným rozmnožovaním psov a mačiek žijúcich na ulici, ktoré si možno nikdy nenájdu domov, skončia v útulkoch alebo aj horšie ... Tento problém je naozaj dosť závažný. Útulky sú vyťažené na maximum a nemajú väčšinou dostatok finančných prostriedkov ani na pokrytie kompletnej starostlivosti o všetky zvieratá, či už veterinárnej alebo hmotnej.

Najúčinnejším spôsobom, ktorý zamedzuje práve nechcenému množeniu zvierat je kastrácia. Existujú však aj iné dôvody, pre ktoré sa majitelia psov a mačiek rozhodnú svoje zvieratko dať kastrovať. Jedným z nich môže byť aj prevencia, proti závažným ochoreniam pohlavného ústrojenstva zvieraťa. Ďalším dôvodom môže byť aj motivácia k zlepšeniu stavu (skludneniu) u agresívnejšieho jedinca. Pohlavné hormóny zodpovedajú za pudy zvieraťa, takže dochádza po ich odstránení k určitému upokojeniu a jedinec už nemá potrebu dokazovať svoju dominanciu. Kastrácia taktiež znižuje potrebu teritoriálneho značkovania močom. Pri mačkách a kocúroch sú výhody podobné, dokonca u kocúrov sa znižuje ich túlanie po okolí za mačkami samicami a časté súboje so "susedmi".

Kastrácia u psov a mačiek má aj svoje nevýhody. Ako prvé je potrebné si uvedomiť, že úkon je nenávratný. Môžu nastať určité problémy s kvalitou srsti, vzhľadom na úbytok hormónov. Taktiež môžete u kastrovaných zvierat spozorovať väčšiu chuť do jedla, čo vedie aj k prírastku váhy. Rovnako majú kastrované zvieratá tendenciu priberať, pretože ich organizmus spomalý a v tele kastrovaného zvieraťa sa začne prebytočný tuk usádzať. Tento problém ale hravo vyriešite úpravou kŕmnej dávky či postupným prechodom na slabšie granule s nižším obsahom tukov.

**granule pre psov po kastrácii nájdete v sekcii pre staršie a citlivé psy**

**granule pre mačky po kastrácii nájdete v sekcii pre sterilizované mačky**

Po kastrácii býva nutnosť zmeniť krmivo najmä preto, že výživové potreby zvieraťa sa zmenili. Môže pokojne nastať situácia, že krmivo, ktoré ste podávali zvieratku bežne, mu už nemusí telo vedieť dostatočne stráviť alebo z neho môže nadmerne priberať. Pre tieto prípady sú určené špeciálne granule pre kastrované zvieratá so zníženým obsahom tuku, ktoré nájdete aj v našej ponuke.

Dobrou správou ale je, že sa zvieratko po kastrácii zotavuje veľmi rýchlo a v drvivej väčšine bez akýchkoľvek komplikácií. Zotavovanie trvá zhruba 2-4 týždne, no samozrejme závisí hlavne od zdravotnej kondícii kastrovaného zvieraťa ale aj od pohlavia, či išlo o samca či samicu. Samci, kocuri či psy, majú zákrok jednoduchší a tým pádom zotavenie o to rýchlejšie Bližšie informácie vám určite rád poskytne váš veterinár.

Váš tím, Gazoo www.gazoo.sk

Alternatívne príspevky:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie