Liahnutie hydiny, výber a uchovávanie násadových vajec
Pridané 24.1.2023 09:40:54 Počet zobrazení 807
Pre začínajúcich chovateľov hydiny sú informácie o základných pravidlách manipulácie a uchovávania násadových vajec viac než užitočné. Každý chovateľ, ktorý chce hydinu aj rozmnožovať – liahnuť musí vedieť, ako správne prebieha celý proces od sliepky a znesenia vajíčka, cez skladovanie až po umiestnenie vajec do liahne. Vyliahnutie a vychovanie vlastných nosníc je totiž nielen lacnejšie, ale aj zaujímavejšie, ako ich kupovať a preto viacero chovateľov skúša liahnuť a odchovať si svoj kŕdeľ sliepok sám.
Ako vyberať správne násadové vajcia na inkubáciu?
V prvom rade potrebujeme vyselektovať úplne zdravé sliepky, od ktorých budeme vajcia odoberať. Nami vybrané sliepky je najlepšie umiestniť zvlášť do samostatného priestoru (napríklad samostatná oddelená voliéra). Nosnice sú pohlavne najzrelšie a najvhodnejšie na znášku násadových vajec vo veku 7 mesiacov až 2 roky. Mäsová plemená od veku 9 mesiacov.
Takto vybraným sliepkam dávame dostatočne výživné a kvalitné krmivo, aby boli v čo najlepšej kondícii. Aj kondícia zvieraťa totiž dokáže ovplyvniť oplodnenosť vajec a ich následné úspešné liahnutie. Najideálnejšia je presne vyvážená zmes, napríklad BOCUS Nosnice plemenné Professional Müsli, ktorá je presne vyskladaná pre náročných chovateľov, obohatená o enzýmy pre lepšiu stráviteľnosť, či všetky potrebné minerály.
V prípade, že kŕmite vaše sliepky jednoduchšie, napríklad zrnom a zeleným zo záhrady, odporúčame doplniť stravu vitamínovými doplnkami, aby boli sliepky v čo najlepšej kondícii. Jedným z takých doplnkov je aj prípravok do vody Benefeed Karnivit D pre hydinu, ktorý sa podáva vo vode. Karnivit má viacero pozitívnych účinkov. Kohútom zvyšuje kvalitu a množstvo spermií, sliepkam zase zvyšuje oplodnenosť vajec. Kuriatka vyliahnuté od sliepok, ktoré prípravok užívali mávajú vyššiu životaschopnosť, vitalitu aj imunitu. Karnivit viete podávať aj vyliahnutým kuriatkam, čím zvyšujete ich imunitu a vitalitu a tým pádom znižujete riziko úmrtia mladých jedincov.
Aké vajcia vyberať na inkubáciu?
Najvhodnejšie vajcia na liahnutie nepresahujú hmotnosť 65g, príliš malé však nie sú vhodné. Ideálna hmotnosť vybraných vajec by sa mala pohybovať v rozmedzí 55g – 65g.
Vzhľad a stav vajec je rovnako dôležitý. Vajcia by mali byť na pohľad „pekné", hladné a bez akýchkoľvek defektov (praskliny, nerovnomerný či zvlnený povrch). Tvar vajec by mal byť prirodzený s rozoznateľným ostrým aj tupým koncom. Vybrané vajcia musia mať samozrejme len jeden žĺtok. Na oplodnenie sliepok znášajúcich vajcia na liahnutie využívame 1 dospelého zrelého kohúta. Odporúčaný pomer je 1 kohút na 7-8 sliepok.
Sliepkam umelo nepredlžujeme svetlo ani nepridávame žiadne prípravky na zvýšenie nosivosti. Vajcia z intenzívneho chovu nie sú vhodné na liahnutie, nakoľko sa z nich liahne viac kuriatok s rôznymi defektami či zdravotnými problémami.
Vajcia od sliepok odoberáme často, v rámci pravidelných kontrol, počas celého dňa. Vajcia by sa mali uskladniť v časovom období 1 – 3 hodiny od znesenia. Nakoľko sliepky znášajú vajcia väčšinou ráno a večer, v tomto čase kontrolujeme znáškové hniezda častejšie. Dostatočne skoro odobraté a správne uskladnené vajcia majú vyššiu šancu na úspešné liahnutie.
Správne skladovanie vajec pred inkubáciou
Na skladovanie násadových vajec využívame kartónové alebo plastové zásobníky. Skúsený chovatelia uprednostňujú plastové zásobníky, nakoľko kartón absorbuje vlhkosť a môže na ňom vznikať pleseň, čo môže ohroziť kvalitu násadových vajec. Zozbierané vajcia ukladáme do zásobníkov v jednej vrstve, ostrým koncom smerom nadol. Násadové vajcia neumývame, ani neutierame, na škrupine je ochranná vrstva, ktorej narušenie by mohlo spôsobiť infekciu oplodneného embrya. Príliš zašpinené vajcia vyradíme.
Násadové vajcia je ideálne skladovať v priestore s konštantnou teplotou a vlhkosťou. Optimálna vlhkosť sa pohybuje v rozmedzí 75 – 80%, teplota 8 - 16°C. V prípade poklesu teploty pod 5°C embryá v násadových vajciach umierajú. Čím je vzduch suchší, tým rýchlejšie vajíčko starne a o to rýchlejšie nastáva úbytok hmotnosti.
V optimálnych podmienkach môžeme skladovať vajcia pred umiestnením do liahne až 6 dní bez rizika zníženia úspešnosti, no čím dlhšie vajcia skladujeme, tým klesá percento pravdepodobnosti úspešného liahnutia. V prípade, že skladujeme vajcia v rámci prvých 6 dní, úspešnosť liahnutia vychádza až na 90%. Každým dňom navyše klesá pravdepodobnosť úspešného liahnutia, pričom pri 15 dňoch sa uvádza už len okolo 70% a od 16. dňa táto pravdepodobnosť začína rapídne klesať.
Na udržanie čo najvyššej úspešnosti používajú chovatelia viacero trikov. Jedným z nich je periodické zahrievanie uskladnených vajec. Ďalším spôsobom, ako predĺžiť skladovateľnosť násadových vajec je ich pravidelné otáčanie o 45°. Otáčaním sa prevracia žĺtok, čím nevysychá a proteínové vlákna držiace žĺtok nevypnú. Takto dokáže chovateľ predĺžiť skladovateľnosť o 2 až 3 dni. Celková doba zberu násadových vajec by však nemala prekročiť 12 dní.
Následky nesprávneho výberu a skladovania vajec
Prvou chybou, ktorú sa chovatelia dopúšťajú je, že do liahne ukladajú vajcia všetkých veľkostí. Až 38% kurčiat z vajec menších ako 52g umiera. Rovnako z príliš veľkých vajec sa mnohokrát ani nevyliahnu, z dôvodu rôznych zdravotných komplikácií.
Ďalšou častou chybou býva nedostatočná kontrola vajec pred liahnutím, ideálne ovoskopom. Takto neskontrolované vajcia mávajú často mikropraskliny, zle umiestnený žĺtok či krvné zrazeniny, čo sú znaky budúcich problémv.
Kvalita inkubácie a úspešnosť liahnutia je veľmi ovplyvnená výberom nosných sliepok, ich vekom a zdravotným stavom. Zdravie chovaných zvierat vieme ľahko ovplyvniť podmienkami, v ktorých žijú a kvalitným krmivom, na ktorom ich chováme. Rovnako je dôležité už spomenuté skladovanie a čas skladovania násadových vajec. Výkyvy teploty či vlhkosti dokážu urýchliť starnutie vajec a odparovanie vlhkosti z vaječného bielka a žĺtka.
Celkovo chov a odchov kurčiat nie je jednoduchá vec a treba sa na to vždy riadne pripraviť. Kúpa správnej a kvalitnej liahne je len jeden krok, no ani ten najkvalitnejší prístroj nám nezabezpečí úspech, pokiaľ ešte predtým nemáme správne podmienky pre znášajúce sliepky a skladovanie násadových vajec.
No po úspechu sú všetky starosti a námaha kompenzované krásnymi zdravými a hlavne našimi mladými sliepkami.
Váš tým www.gazoo.sk
Nový komentár