Panel používateľa
Späť

Záhradné jazierko a jeho vznešení obyvatelia

Pridané: 2.6.2022 14:56:24 Počet zobrazení: 783

02 Jún 2022

Záhradné jazierka sú nádherným a relaxačným prostriedkom, ktorým dokážete oživiť vašu záhradu. Medzi najzábavnejšie a zároveň najnáročnejšie úkony, patrí najmä realizácia samotného jazierka. Fantázii sa naozaj medze nekladú. Na rôznych stránkach nájdete naozaj širokú škálu vzorových záhradných jazierok. Paríte skôr medzi tých, ktorí už majú svoje jazierko hotové ale chceli by ste si vybrať jazierkové rybky? Toto môže byť trošku komplikovaná situácia, najmä pokiaľ o jazierkových rybách neviete takmer nič. Preto sme si pre vás pripravili článok, ktorý vás určite obohatí o cenné informácie ohľadom najčastejšie chovaných rýb v jazierkach.

Záhradné jazierko a jeho vznešení obyvatelia

Dnes sa budeme venovať najmä najčastejšie chovaným jazierkovým rybkám, starostlivosti o ne a taktiež vhodnému kŕmeniu rýb.

NAJČASTEJŠIE CHOVANÉ JAZIERKOVÉ RYBY

chov jazierkových rýb, ryby v jazierku, koi kapre, jesetery, staráme sa o jazierkoKOI KAPRE

– sú nenáročné ryby na chov, aj keď každá ryba potrebuje určitú starostlivosť. KOI kapre je najideálnejšie chovať v čistej vode, ale sú schopné tolerovať aj mierny zákal. Môžu žiť v 15-25 stupňovej vode. V Japonsku, odkiaľ KOI kapre pochádzajú, sú aktívne skoro celý rok. Keď teplota vody klesne pod 10 stupňov, kapre sú letargické, neaktívne a takmer sa prestávajú kŕmiť. Takto kapre ostávajú celú zimu a prebúdzajú sa až s príchodom teplejšieho počasia.
Čím teda kŕmiť KOI kapre? KOI kapre prijímajú výhradne rastlinnú potravu, ako sú riasy, šťavnaté časti rastlín, ale milujú aj hrášok, šalát alebo melón. Každopádne KOI kapre potrebujú aj doplnkové krmivo. Dokrmovať ich môžete napríklad kompletným krmivom POND STAR Teich Sticks či krmivom TROPICAL Pond Pellet Mix M.

chováme jesetery, ryby v záhradných jazierkachJESETERY

- sú trošku náročnejšie na chov najmä kvôli väčšiemu priestoru, ktorý potrebujú, zároveň sú ale veľmi pokojné. Pokiaľ sa teda rozhodnete pre jesetery, potrebujete jazierko minimálne o veľkosti 10 m3 a viac. Jesetery môžete chovať aj súčasne, s KOI kaprami. Avšak súžitie týchto dvoch druhov, môže byť o čosi náročnejšie. Jesetery potrebujú kvalitnejšiu a okysličenejšiu vodu, oproti KOI kaprom. Taktiež, sú jesetery mäsožravce (nie dravce), ich strava môže pokojne priťahovať aj KOI kapre. Z dlhodobého hľadiska nie je vhodné kŕmiť aj kapre krmivom pre jesetery. V tomto prípade je najlepšie nakŕmiť najskôr kapre a potom kŕmiť jesetery príslušnými granulami, ktoré klesajú ku dnu. Takto zamedzíte KOI kaprom požitiu väčšieho množstva granúl pre jesetery.

KARASY

- sú veľmi mierumilovné a nenáročné rybky do záhradného jazierka, ako ušité. Perfektne znášajú aj nižší obsah kyslíka vo vode, ale vydržia aj primrznutú vodu. Zdržiavajú sa najmä pri dne, počas slnečných dní ale vyplávajú na hladinu a vyhrievajú sa. Karasy milujú v jazierku najmä spoločnosť vlastného druhu a jedným negatívom pri chove karasov, môže byť práve ich premnoženie.

Karasy sú všežravce, takže ich môžete kŕmiť vločkami, ale aj živým krmivom. Vhodné krmivo pre karasy nájdete aj u nás POND STAR Flocken Mix.

Pri týchto rybách je vhodné občas spestriť stravu napríklad sušenými lúčnymi koníkmi alebo múčnymi červami.
Do vášho záhradného jazierka si môžete vybrať aj iné ryby ako sú napríklad, jalec, zubáč, amur albin, pstruh, či kapor. Tieto ryby ale vyžadujú väčšie vodné plochy a chovajú sa väčšinou už aj s nejakým cieľom, ako športový rybolov na súkromných rybníkoch, alebo na priamu spotrebu mäsa.

Dnes sme vám zhrnuli zopár informácii, o jazierkových rybách a pevne veríme, že si určite nájdete ten správny druh či viac druhov pre svoje jazierko. Prajeme vám veľa šťastia so starostlivosťou, ale aj samotným chovom.

Ďakujeme za prečítanie, váš tím Gazoo www.gazoo.sk

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie