Panel používateľa
Späť

Viete ako správne kŕmiť šteňa?

Pridané: 7.9.2022 15:01:10 Počet zobrazení: 1237

07 September 2022

Dnes vám prinášame zopár užitočných rád, ako správne kŕmiť šteňatá. Či už máte doma vlastnú mini svorku, jedináčika alebo chovnú stanicu, tieto rady sa vám určite zídu. Správne kŕmenie je veľmi dôležité pre celkový rast a vývoj vášho zvieratka. Taktiež ho učí disciplíne a poslušnosti. Poďme si to teda spoločne priblížiť.

Viete ako správne kŕmiť šteňa?

1. Kedy začať s kŕmením?

V prvých dňoch života zaistí šteňaťu dostatočnú výživu mlieko jeho mamy - sučky. Toto mlieko navyše obsahuje látky posilňujúce jeho imunitu a obranyschopnosť. Preto je dôležité dojčenie násilne neskracovať a ponechať šteňa na materskom mlieku pokiaľ sa dá, minimálne aspoň 4 týždne. Okolo štvrtého týždňa potom prichádza rad na chovateľov, nakoľko prichádza čas na prikrmovanie.

2. Pozor neponáhľajte sa so zmenou krmiva

Pokiaľ si beriete šteňa od chovateľa, je už zvyknuté na určitý druh krmiva. Väčšinou vám jedno celé balenie takéhoto krmiva, pribalí chovateľ automaticky. Najideálnejšie je ponechať šteniatku niekoľko týždňov jeho krmivo, no v prípade, že sa rozhodnete z akéhokoľvek dôvodu kŕmenie zmeniť, choďte na to pomaly a neponáhľajte sa. Pre šteňa prichádza veľa zmien naraz a preto nemeňte granule hneď potom, ako si šteniatko nasťahujete. Samotná zmena prostredia a odlúčenie od matky a súrodencov je pre neho stresujúcou záležitosťou. Keby sa do toho pridala ešte zmena krmiva, zbytočne by to mohlo psíka nepríjemne ovplyvniť.

Nový druh granúl postupne primiešavajte do tých, na ktoré je šteniatko zvyknuté. Prvá dávka musí byť veľmi malá. Celý prechod by mal trvať aspoň 7 dní, no v ideálnom prípade si s prechodom dajte načas aj 2 týždne. Nové granule primiešavajte do starých postupným zvyšovaním pomeru v prospech nových. Najjednoduchšie na zapamätanie je 10% x počet dní.

3. Výber krmiva podľa plemena psa

Všeobecne platí, že menšie plemená dospievajú o čosi rýchlejšie ako väčšie psy. Pri výbere krmiva myslite na to, aby energetická hodnota krmiva a analytické zloženie zodpovedali plemenu vášho nového psieho člena rodiny. Predídete tak chybám v kŕmení, ktoré by mohli viesť k nerovnomernému, spomalenému alebo naopak zrýchlenému rastu psa. Takáto chyba môže viesť k zdravotným problémom, ktoré sa so psíkom budú vliecť celý život. Ďalšou podstatnou vecou je aktivita psa. Inak sa pristupuje ku kŕmeniu veľmi aktívneho športového psa a inak budete kŕmiť domáceho gaučového lenivca.

šteniatko v domácnosti4. Pri kŕmení šteniatka je veľmi dôležitá rutina

Naučte svoje šteniatko pravidelnosti a vytvorte z kŕmenia akýsi rituál. Pre šteňa je pravidelnosť rovnako dôležitá, ako typ krmiva. Dajte si záležať na tom, aby ste ho kŕmili vždy na rovnakom mieste, v rovnakej miske a najlepšie aj v rovnakom čase. Rovnako dbajte aj na to, ako sa mu pri kŕmení prihovárate. Tak ako ľudia, aj psy sa ľahko naučia zlozvykom, ale s ich odnaučením je to už ťažšie.

5. Šteňatá potrebujú papať niekoľko krát denne

Intenzita kŕmenia šteniatka počas dňa je vyššia, ako u dospelého psa. Šteniatka majú ešte malý žalúdok a preto platí pravidlo - viac krát v menšom množstve. Tie najmenšie psy sa kŕmia aj štyrikrát denne, postupne sa intervaly medzi kŕmeniami predlžujú a počet kŕmení sa postupne znižuje. Dospelý pes by mal nakoniec jesť dva krát denne. Niektorým psom stačí dokonca aj raz denne. Záleží však aj na tom, aký má denný režim.
Ihneď po jedle je dobré psíkovi dopriať kľud, aby mal čas na trávenie a zamedzilo sa tak prípadnému riziku zdravotných problémov (napr. pretočenie žalúdka). Prechádzku či hry so psom odložte na neskôr a nechajte psíka po jedle dostatočne odpočívať.

6. Šteniatku podávajte odstátu vodu

Vodu z kohútika nechávajte aspoň hodinu odstáť. Voda sa zahreje na izbovú teplotu a vyprchá z nej aktívny chlór, ktorý sa vo vode nachádza. Ten síce nie je zdraviu škodlivý, ale psy ho na rozdiel od nás ľudí, cítia oveľa intenzívnejšie a jeho pach ich môže od pitia odradiť.

šteniatko husky7. Predchádzajte nadváhe

Kilá navyše šteňatám vôbec nesvedčia a nadváha spôsobuje problémy. Vyvíjajúce sa kosti totiž nemusia uniesť nadmernú záťaž a môžu vznikať zbytočné deformácie vedúce k problémom v budúcnosti. Problémy s pohybovým ústrojenstvom potom vášho psa môžu trápiť celý život. Preto je vhodné dennú dávku krmiva pravidelne odmeriavať a taktiež pozorovať, ako sa na danom krmive a nastavenej kŕmnej dávke psíkovi darí. Každú zmenu dávky zníženie či, zvýšenie, treba sledovať približne dva týždne. Tento čas by mal stačiť nato, aby ste správne vyhodnotili zmeny.

8. Množstvo krmiva upravte podľa kondície šteniatka

Aby šteňa netrpelo nadváhou, ale nebolo vychudnuté, je nutné dennú dávku upraviť podľa jeho kondície. V rámci normy je odchýlka okolo 20 % od množstva odporúčaného výrobcom v kŕmnej tabuľke. Keď je šteňa vychudnuté, má príliš veľa pohybu alebo trpí nedostatkom živín, môže to ovplyvniť jeho správny rast a privodiť ďalšie zdravotné ťažkosti. Preto je dôležité svojho psa sledovať a podľa potreby upravovať množstvo podávaného krmiva. Takéto sledovanie a úpravy by mali trvať aspoň 2 týždne. V takomto čase sa zmena v množstve krmiva začína prejavovať na zvierati a vy viete vyhodnotiť, či je nová kŕmna dávka nastavená správne. 

9. Kedy je ten správny čas na krmivo pre dospelých?

Vhodný vek pre prechod na krmivo pre dospelé psy býva u malých plemien 9-10 mesiacov, u stredných 12 mesiacov, u veľkých a obrích plemien až 15-18 mesiacov. Správna doba nastáva vo chvíli, keď sa pes začne blížiť svojej priemernej kohútikovej výške v dospelosti. U každého psa to je však individuálne a nie je nijak výnimočné kŕmiť aktívneho mladého psa, šteňacími granulami o mesiac či dva dlhšie.

10. Tie správne granule zostarnú so psom

Granule pre šteňatá mávajú vyššiu energetickú hodnotu. Pokiaľ by ste nimi kŕmili príliš dlho dospelého psa v klasickej záťaži, hrozil by u neho vznik obezity. Ale aj prechod na krmivo pre dospelých psov, s nižšou energetickou hodnotou robte opatrne. Oba druhy krmiva (šteňacie, aj pre dospelé psy) najprv zmiešajte a pozvoľna meňte ich pomer, rovnako ako pri výmene akéhokoľvek iného krmiva.

Doprajte vášmu psíkovi poriadny základ:

Pri krmive je vždy najdôležitejšie, aby vášmu psíkovi chutilo a aby sa po ňom pekne vyvíjal. Vašou odmenou za kvalitnú výživu, vám bude zdravý a aktívny pes. Základným znakom správneho krmiva, je zdravý pes plný energie, ktorý má už na pohľad zdravú a lesklú srsť, ako aj pevnú stolicu.

Ďakujeme za prečítanie a veríme, že bol pre Vás článok užitočný. Váš tím Gazoo www.gazoo.sk

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie