Panel používateľa
Späť

Mesačné náklady na chov koňa

Pridané: 28.3.2022 19:12:59 Počet zobrazení: 1825

28 Marec 2022

V dnešnom článku vám prinesieme zopár užitočných informácií, ktoré vás oboznámia, s mesačnými výdavkami na chovanie vlastného koňa. Článok je určený najmä ľuďom, ktorí zvažujú kúpu koňa, no nemajú žiadny prehľad v tom, koľko ich to môže zhruba vychádzať a či si to vôbec môžu dovoliť.

Mesačné náklady na chov koňa

Veľa mladých ľudí, najmä dievčat miluje kone a jedného by raz chceli vlastniť. Nie všetci si však uvedomujú, že mať koňa neznamená len ho kŕmiť a jazdiť na ňom, ale znamená to aj veľa rôznych výdavkov.

Ďalej vám priblížime základné približné aktuálne výdavky na koňa.

USTAJNENIE - Prvé nad čím by ste sa mali zamyslieť, je ustajnenie koňa. Máte túto situáciu vyriešenú alebo budete potrebovať prenájom stajne? Cena ustajnenia sa odvíja od polohy stajne a kvality poskytovaných služieb, preto sa nedá určiť presnejšie cenové rozpätie. Zhruba vás to ale môže stáť od 100€ ako základný balík pri voľnom výbehu s prístreškom až po 500€ v stajni s full servisom. Bližšie informácie o ustajneniach budeme preberať v ďalších článkoch...

staráme sa o koňa, kôn ako domáce zviera, chov koníSTRAVA / VODA – Kedže je kôň veľké zviera, ktoré sa aj dosť pohybuje, potrebuje aj dostatok krmiva a vody denne nato, aby pokryl svoju spotrebu. Aby mal kôň stále čo jesť, potrebuje seno, ktoré patrí k objemovým krmivám. Zhruba 300kg balík sena, ktorý vystačí zhruba na mesiac, vás môže stáť od 15€ až 50€. Ostatné krmivo ako doplnok stravy sa pohybuje od 10€ vyššie. Pokiaľ ale chcete kŕmiť koňa kvalitným krmivom, na strave by ste určite šetriť nemali. Odporúčame vám navštíviť našu stránku, kde nájdete vhodné krmivá pre vášho koňa https://www.gazoo.sk/c/krmiva/kone. V neposlednom rade určite nezabúdajte na spotrebu vody, ktorá bude pri chove koňa o čosi vyššia. Kôň potrebuje 3-7l na 100 kg hmnostnosti, čo je zhruba 20-35l denne. Cena je asi 0,50 € na deň.

konské kopytá, staráme sa o koňa, zdravé kopytáKOVÁČ – Určite budete potrebovať aj kováča, ktorý zabezpečí vášmu koňovi pravidelné korektúry kopýt. Strúhanie kopýt bude váš kôň potrebovať každých 6-8 týždňov. Cena za strúhanie sa pohybuje od 15€, pri podkúvaní približne od 50€. To či máte koňa podkúvať, vám poradí priamo váš kováč.

VETERINÁR – Tak ako každé zviera aj kôň potrebuje pravidelné prehliadky a vyšetrenia u veterinára. Ako prvé vás čakajú základné očkovania a odčervenia. Očkovania a odčervenia môžu stáť zhruba od 10€ až 50€. Veľmi záleží od výberu veterinára. Popri základnej starostlivosti o zdravie vášho koňa sa kde tu môžu vyskytnúť aj menej či viac závažné zdravotné problémy od kopýt, kože a srti či zubov, ako aj prípadné malé zranenia počas tréningu či prechádzky a úkony na vyriešenie týchto problémov a vyliečenie koňa stoja neraz aj vyššie sumy. Treba preto rátať aj s menšou peňažnou rezervou, keby sa takáto situácia vyskytla aj u vás.

VITAMÍNY – Čo sa týka vitamínov, tie svojmu koňovi môžete podávať ale aj nemusíte. Záleží aj od krmiva akým kŕmite. Odporúčame ale preventívne základné vitamíny podávať, aby ste sa neskôr vyhli vysokým poplatkom u veterinára, keď už môže byť neskoro. Vitamíny vás podľa toho načo služia vyjdu zhruba od 10€ vyžšie. Najbežnejšie a najpoužívanejšie sú vitamín C, ľan a výťažky z neho, ostropestrec či pivovarské kvasnice.

Všetky tieto informácie sú iba približného charakteru, náklady na každého koňa sa môžu individuálne líšiť, podľa plemena, zdravotného stavu koňa, jeho kondície, veku a lokality chovu.

Približný cenový odhad chovu koňa na mesiac je približne od 120 € až 600 € pokojne to ale môže byť aj viac. Dúfame, že sme vám poskytli aspoň základný cenový prehľad, ktorý vám pomôže s prípravou pred zaobstaraním si vlastného koňa.

Váš tím Gazoo, www.gazoo.sk

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie