Panel používateľa
Späť

Kĺbová výživa pre psy, mačky a kone

Pridané: 17.10.2022 06:37:54 Počet zobrazení: 896

17 Október 2022

Pohybové ústrojenstvo je veľmi dôležité nie len pre nás ľudí, ale rovnako tak aj pre naše zvieratá. V tomto článku si povieme bližšie o kĺbovej výžive pre zvieratá a taktiež prečo by mala byť neoddeliteľnou súčasťou kompletnej výživy zvierat.

Kĺbová výživa pre psy, mačky a kone

Doplnkami výživy môžete pozitívne ovplyvniť správny vývoj, či regeneráciu kĺbových chrupaviek, svalov a kĺbov. V dnešnej dobe už máme na trhu naozaj veľké množstvo doplnkov výživy na kĺbový aparát, v rôznych konzistenciách. Či už sú to tablety, prášky, kapsule , zmesi, roztoky alebo sirupy, každý z nich udržuje či zlepšuje zdravotný stav kĺbov vášho zvieraťa, či dokonca dokáže priniesť úľavu vášmu zvieraťu dlhodobo, ale aj pri akútnych bolestiach.

Jedným z najdôležitejších období, kedy netreba zabúdať na kĺbovú výživu a kedy je viac ako potrebné dbať na správnu výživu kĺbov je mladý vek zvieraťa. Šteňa, mača či mladý kôň, všetkým zvieratám sa v tomto období rastu a vývoju, vyvíja aj pohybové ústrojenstvo. Nedostatočnou výživou kĺbov a šliach môže v tomto rannom veku v lepšom prípade vzniknúť vyššia náchylnosť na problémy v neskoršom veku, v horšom prípade aj konkrétny problém, ktorý sa bude so zvieraťom ťahať už celý život.

Čo je vlastne tajomstvom kĺbovej výživy?

Každá kĺbová výživa obsahuje v prvom rade glukosamin sulfát a chondroitin sulfát, nakoľko tieto zložky sú prirodzenou súčasťou chrupavky a sinovyálnej tekutiny. Dostatočný prísun týchto látok, zabezpečí správnu funkciu chrupavky, jej pevnosť, pružnosť a odolnosť. Tajomstvo účinku kĺbovej výživy spočíva v chondroprotektívnom pôsobení. Chondroitín sulfát totiž viaže veľké množstvo vody, čím dochádza k dostatočnej hydratácii chrupavky. Taktiež obsahuje aj Metylsulfonylmetán, ktorý obsahuje organicky viazanú síru, čím sa podieľa na tvorbe kolagénu, ktorý spevňuje väzy a šľachy. Ďalej môže obsahovať aj prídavné látky, ako je napríklad kolagén, vitamín C, či kyselinu hyalurónovú.

O kolagéne sa v posledných rokoch veľmi často hovorí. Je to hlavná bielkovina kĺbovej chrupavky, ktorá zabezpečuje jej pružnosť a odolnosť. Je tam silný účinok na podporu pohyblivosti a udržateľnej tvrdosti kostí. Vitamín C patrí medzi najpopulárnejšie a zároveň najdôležitejšie vitamíny pre zdravie nášho organizmu. Aktívne totiž podporuje imunitný systém a podporuje tvorbu kolagénu. Kyselina hyalurónová je hlavnou zložkou kĺbovej tekutiny, čím väčšie množstvo kyseliny hyalurónovej sa v tekutine nachádza, tým pozitívnejší vplyv to má na výživu a premazanie chrupaviek. Taktiež je veľmi silným antioxidantom.

Pravidelným užívaním, kvalitnej kĺbovej výživy predchádzame bolestiam pohybového aparátu. Kĺbová výživa sa odporúča najmä v prípade, že zviera je po operácii pohybového aparátu ale aj ako súčasť liečby po zranení, či úraze. Zároveň je kĺbová výživa vhodná aj pri tlmení bolesti kĺbov, pokiaľ obsahuje aj zložku MSM – methylsulfonylmethan, ktorej hlavný účinok je protizápalové pôsobenie. Užívanie kĺbových výživových doplnkov je vynikajúcim spôsobom prevencie proti ťažkostiam s celým pohybovým aparátom.

Naše zvieratá sa totiž prirodzene vyvíjajú, čo znamená, že stavba a váha ich tela sa počas života mení. Je to to najmä v období vývinu a potom v rôznych životných etapách. Ďalšou zmenou pre zviera, môže byť aj kastrácia. Kastrácia má mnoho pozitívnych účinkov na telo zvieraťa, no medzi jeden z negatívnych dôsledkov kastrácie, patrí aj možné priberanie, čo spôsobí zvieraťu problémy s fyzickou aktivitou. K tomu sa samozrejme môžu pripísať aj problémy s kĺbmi, pretože vyššia váha zvieraťa negatívne pôsobí aj na kĺby, ktoré sú touto váhou viac zaťažované.

Ako sme už vyššie spomínali kĺbovú výživu dnes je možné dostať vo viacerých prevedeniach. Jednou z možností, ako dopriať vášmu psovi kĺbovú výživu je aj v samotných granuliach. Tie kvalitnejšie značky granúl pre psov už automaticky obsahujú určité množstvo účinných látok, pre podporu kĺbového aparátu vášho zvieraťa. Kvalitné granule majú totiž receptúru zloženú tak, aby pes dostal všetko, čo pre svoje zdravie potrebuje, vrátane zložiek podporujúcich dobrý zdravotný stav pohybového ústrojenstva.

Napríklad to môžu byť granule, ktoré kúpite aj u nás od značiek PRIMORDIALACANAFARMINA a iné.

Čo sa týka konkrétnych prípravkov na kĺbovú výživu aj u nás si môžete zakúpiť napríklad značku Alavis, ktorá je určená pre psov a mačky na preventívne používanie ale aj pri ťažkostiach s kĺbami. 

Veľmi obľúbenou kĺbovou výživou pre psov a mačky vo forme sirupu je aj Vitar veterinae vo forme sirupu.

Geloren dog small, kĺbová výživaĎalšou veľmi efektívnou alternatívou sú želé tablety od Gelorenu, ktoré máme v dvoch prevedeniach pre malé a veľké plemená psov.

Geloren patrí k najznámejším značkám na svojom trhu hlavne vďaka kĺbovej výžive pre kone Geloren HA, ktorú zvyknú užívať aj ľudia.

Kĺbová výživa u koní je rovnako dôležitá ako u iných zvierat. Kôň je celkovo ťažké zviera, ktoré obzvlášť zaťažuje svoje kĺby. Výživa by sa mala podávať každému koňovi bez rozdielu, samozrejme s prihliadnutím na jeho zdravotný stav. Kĺbová výživa u koní môže zlepšiť ich celkový vývin, ale aj mobilitu a ľahšiu pohyblivosť.

Podľa stavu vášho zvieraťa, môžete podávať kĺbovú výživu aj v granuliach a externom prípravku zároveň. Potrebu takejto kombinácie je však najvhodnejšie konzultovať s veterinárom. Aplikuje sa väčšinou pri psoch s už existujúcimi vrodenými chorobami, či inými zdravotnými problémami s kĺbmi od narodenia. Taktiež aj u psov s vyšším predpokladom na vznik takýchto problémov. Existujú slabšie ale aj silnejšie prípravky na kĺbovú výživu, už na existujúce problémy, ale naozaj všetko záleží od zdravotného stavu vášho zvieraťa.

Kĺbovú výživu by ste mali vždy podávať radšej preventívne. Koniec koncov každé zviera časom zostarne a jeho kĺby sa postupne časom viac, či menej opotrebujú. Pokiaľ ale zachytíte včas starostlivosť o kĺby, môžete tak predísť neskorším problémom, či až operácii. V dnešnej dobe je akýkoľvek chirurgický zákrok u veterinára, pomerne finančne nákladný, nehovoriac o riziku narkózy u zvierat. Práve preto je dobré vedieť, všetky tieto informácie, aby ste vedeli ako postupovať. Keď ale vaše zviera budú naozaj trápiť akútne bolesti, chirurgický zákrok s ním budete musieť podstúpiť.
Veríme, že si nájdete tú správnu kĺbovú výživu pre svoje zviera a tým eliminujete akékoľvek ťažkosti spojené s kĺbmi. Verte, že investícia do doplnkov výživy v tomto podaní sa vám určite odrazí v podobe spokojného a zdravého zvieraťa.

Ďakujeme za prečítanie, váš tím Gazoo.sk

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie