Panel používateľa
Späť

Čo nepatrí do mačacej misky?

Pridané: 24.2.2023 15:59:59 Počet zobrazení: 496

24 Február 2023

Značky

Sú potraviny, ktoré vám chutia, ale na mačací jedálniček rozhodne nepatria. Prečítajte si, čím mačku naozaj nekŕmiť a prečo sú tieto zakázané dobroty strašiakom nielen mačacieho trávenia.

Čo nepatrí do mačacej misky?

Čokoláda a sladké: príliš často omieľaná a nedodržiavaná téma ...

Vy si čokoládu kľudne dajte, ale pre vašu mačku táto pochúťka nie je. Čokoláda totiž obsahuje kofeín, a ten je pre mačky toxický. Takže takýmto „mlsaním" si mačka ubližuje a toxicita kofeínu jej môže spôsobiť nemalé problémy.

Mačaciemu zdraviu škodia aj iné sladkosti s veľkým množstvom cukru, ten totižto spôsobuje obezitu a diabetes. Mačací jazyk nerozpozná ich sladkú chuť, nakoľko jej chuťové poháriky na sladké nie sú stavané, takže je táto odmena úplne zbytočná.

mačka pije mlieko, mlieko pre mačky bez laktózyMačky radi pijú mlieko ale ...

Mačka má mlieko rada a vypije ho do poslednej kvapky ... Potom ju však môžu trápiť tráviace problémy. Klasické mlieko totiž obsahuje laktózu, ktorú mačací žalúdok nedokáže spracovať. Táto nestrávená laktóza potom môže spôsobovať tráviace ťažkosti a hnačky. Preto nie je klasické mlieko najvhodnejšou potravinou pre mačku.

Rovnako nevhodné sú pre mačky aj ostatné mliečne výrobky ako sú jogurty či syry. Všetky tieto produkty sú vyrábané z klasického kravského mlieka s obsahom laktózy.

Ak sa však nechcete vzdať mlieka, ktoré vaša mačka miluje, siahnite radšej po mlieku pre mačky – špeciálne upravenému mlieku bez laktózy. Veľa krát je v tomto špeciálnom mlieku pridaný aj taurín či biotín, ktoré sú pre mačku prospešné.

Hrozno aj hrozienka robia neplechu ...

Tieto pochúťky sú pre mačací organizmus toxické, pretože môžu poškodiť zvieraťu obličky a niekedy spôsobiť až dokonca smrť.

Doteraz sa presne nepreukázalo, čo presne v tomto ovocí spôsobuje v mačacom organizme zlyhanie obličiek, ani aké množstvo sa dá ešte považovať za bezpečné a aké už fatálne. Preto je lepšie sa hroznu a hrozienkam vyhnúť a pre bezpečnosť vašej mačky sa odporúča vyhnúť sa aj vínu. Preto nikdy nenechávajte pohárik s vínom bez dozoru pri Vašej mačke.

A čo taká pečeň, však tá sa používa aj v krmivách ...

Pečeň ako taká obsahuje vysoké množstvo vitamínu A, ktorý sa rozpúšťa v tukoch a ukladá sa v organizme do zásoby. Nadbytok tohto vitamínu by mohol mačke spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Na druhú stranu je pečeň zdrojom bielkovín a minerálnych látok. Mačke ich teda dopriať môžete, ale len v obmedzenom množstve, z ktorého si vezme len to, čo potrebuje. Pokiaľ kŕmite krmivom, v ktorého zložení už pečeň je, nájdite radšej inú dobrotu, ktorou vašu mačku odmeníte.

Pečeň používaná v krmive pre mačky je vo vyváženom pomere s ostatnými zložkami receptúry. V danom krmive je obsiahnutá len v takom množstve, aby je nebolo moc.

Pre mačky je ľudská strava nevhodná, pretože obsahuje soli, koreniny či potraviny, ktoré sú pre mačky nevhodné až škodlivéCibuľa či korenené potraviny pre ňu nie ...

Cibuľa obsahuje sulfidy, ktoré majú negatívny vplyv na červené krvinky. Takto ovplyvnené krvinky potom nepracujú správne a to sa potom ľahko prejaví slabosťou, zlým dýchaním a niekedy aj smrťou zvieraťa.

Slané a korenené pochutiny mačke zase spôsobujú nerovnováhu minerálnych látok, a preto ich do jej misky nedávajte. To platí aj pre tavené syry či šunky a salámy, ktoré ľudia radi dávajú svojim miláčikom ako pochúťku, Pri týchto potravinách sa vo výrobe používajú rôzne koreniny v rôznych množstvách.

Na internete a sociálnych sieťach často vidieť, ako majitelia mačiek doprajú svojim miláčikom hoc aj konzervovanú kukuricu či olivy. Všetky takto sterilizované produkty obsahujú soľ a koreniny. Aj napriek tomu, že vaša mačka môže takéto jedlá milovať, treba si uvedomiť, že jej tým vieme ublížiť. A riešiť neskôr problémy s obličkami naozaj nechce nikto.

Radšej mačke kúpte surovú neupravené kuracie mäsko, doma ho preventívne premrazte a doprajte mačičke takúto mäsovú pochúťku. Alebo si zaobstarajte maškrty pre mačky a prejavte jej svoju lásku zdravším spôsobom. V ponuke nájdete rôzne plnené vankúšiky, mäsové tyčinky či ochutené pasty, ktoré sú vyrábané s prihliadaním na potreby mačiek.

Zvyšky od obeda patria do koša či do kompostu ...

Nerobte zo svojej mačičky posledného stravníka, ktorý jedlo „dôjde" po vás.

Naša ľudská strava, čiže aj zvyšky od obeda, môžu obsahovať menšie či väčšie množstvo rôznych vyššie spomínaných surovín, ktoré narúšajú mačacie trávenie. Dlhodobé podávanie takejto nevhodnej stravy mačke škodí a môže jej spôsobiť rôzne, aj vážne zdravotné problémy.

Psie krmivo nepatrí do mačacej misky ...

Psie a mačacie krmivá nie sú rovnaké a preto nie je najvhodnejšie kŕmiť mačku psím či psa mačacím krmivom. Psie krmivo mačke nedá vyvážený pomer potrebných živín. Mačka ako čistý mäsožravec od prírody potrebuje iné množstvo bielkovín a tukov ako pes. Pár psích granúl mačke samozrejme nijako neublíži, ale nemali by byť náhradou za tie mačacie a nemala by byť kŕmená nimi dlhodobo. Mačku treba kŕmiť výhradne mačacou stravou, ktorá je presne stavaná pre jej potreby.

Nebuďte sluhom svojej mačke. Je rozmaznaná? Čo s tým...

Máte už dlhšiu dobu pocit, že je vaša mačka rozmaznaná a skôr sa prispôsobujete vy jej, ako ona vám? Potom je čas na zamyslenie sa, či jej nedávate ľudskú stravu príliš často, ako je vhodné. Mačka si totiž ľahko zvykne na špecifickú chuť a obľúbi si ju, pričom potom začne odmietať konzervy či granule, ktoré jej kúpite. Tie im totiž už toľko nechutia, ako ľudská strava, na ktorú sa naučila.

Dnes je na trhu množstvo kompletných a zdravých krmív, ktoré sú nielen chutné, ale hlavne z kvalitných surovín.
Ak je vaša mačacia kamoška či kamoš zvyknutý na zlé stravovanie, neriešte to tým, že ju necháte hladovať. Mačka váš zámer umúdriť sa nepochopí a bude proste hladovať. Namiesto toho jej radšej pozvoľna pridávajte do jedla, na ktoré je zvyknutá, správne nové krmivo a pomer postupne zvyšujte v prospech toho, čím ju chcete po novom kŕmiť. Časom sa dostanete do stavu, kedy budete sypať do misky len to, čo tam patrí.

A čo teda patrí do mačacej misky?

Mäso je na prvom mieste, pretože mačka je striktný mäsožravec. Preto je nutné, aby sa jej strava skladala z dostatku živočíšnych proteínov, ktoré získava práve z mäsa. Preto je nutné sledovať zloženie krmiva, ktoré kupujete. Na prvom mieste musí byť vždy mäso v čo najvyššom podiele, najlepšie presne určené, ak. Ideálne, aby v zložení neboli žiadne obilniny. A už vôbec by sa v mačacom krmive v zložení nemali objavovať cukry.

Mačky nás dokážu presvedčiŤ svojim pohľadom, aby sme im dali čo chcú.

A rada na záver ...

Nepodľahnite kukuču, ktorým vás pri večeri hypnotizuje. Zvykajte svoju mačaciu priateľku či kocúrika na správne krmivo, a doprajte im tak to, čo je pre nich najlepšie.

Váš tým www.gazoo.sk

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie