Chcem škrečka a hotovo!
Pridané 30.3.2022 06:34:29 Počet zobrazení 1188
Máte doma dieťa, ktoré prehlásilo, že chce škrečka a musí to byť? Gratulujeme, vaše dieťa sa začína pripravovať na malú dávku zodpovednosti. Pokiaľ teda ani vy nemáte nič proti chovu tohto nenáročného hlodavca, vysvetlíme vám niekoľko vecí, ktoré by ste pred zakúpením mali vedieť.
Škrečkov poznáme veľa druhov, no najznámejšie a najpredávanejšie u nás sú škrečok džungarský, škrečok zlatý a škrečok roborovský.
Škrečok je malé, milé a nenáročné zvieratko, ale ako každé zvieratko potrebuje pozornosť, čistú klietku a dostatok krmiva. Ako prvé budete potrebovať klietku, o rozmeroch aspoň 29,5 cm x d 46 cm x v 37,5 cm, pokiaľ nájdete väčšiu, je to pre zvieratko lepšie, pretože si môže dovoliť väčší pohyb, aj keď v klietke bude mať už preliezku alebo koleso na behanie. Nato, aby sa škrečok cítil bezpečne vo svojej klietke, potrebuje aj útočisko v podobe domčeku, kam sa môže schovať v prípade „nebezpečenstva". Väčšinou toto príslušenstvo už kúpite ako súčasť klietky, aj s napájačkou na vodu a miskou na jedlo, pokiaľ toto klietka už neobsahuje, je potrebné to ešte zabezpečiť. Tieto veci obvykle stoja zopár eur.
Pred kúpou samotného škrečka, si najskôr zaobstarajte okrem klietky a príslušenstva aj piliny alebo inú vhodnú podstielku.
Potravu pre škrečka môžete zakúpiť aj u nás, máme k dispozícii špeciálne zmesky pre škrečky, ktoré obsahujú pšenicu, ovos, kukuricu, slnečnicové semienka, svätojánsky chlieb či oriešky ... Takéto zmesky môžete dopĺňať ovocím, zeleninou, listom púpavy. Ku klasickému krmivu, ktorým budete kŕmiť vášho škrečka viete občas pridať aj nejakú tú zdravú maškrtu vo forme tyčinky pre hlodavce či lucernových koliesok. Rovnako ako aj iné zvieratá, aj škrečky potrebujú dostatok minerálov, ktoré im viete dodať formou minerálneho kameňa či kamennej soli.
Škrečky sa zvyčajne dožívajú 2-3 rokov. Pokiaľ mu teda budete venovať dostatok pozornosti, jedla a zabezpečíte mu pravidelnú hygienu v klietke, bude milým spoločníkom vášho dieťaťa na dlhý čas.
Čo by ste ešte mali vedieť?
Škrečky zvyčajne prespia celý deň a aktívne sú až v noci, čo vás alebo vaše dieťa môže vyrušovať pri spánku. Pokiaľ sa s ním budete chcieť hrať poobede a narušíte mu tak spánok, môže sa stať, že bude nervózny a hrozí aj uhryznutie. Vysvetlite aj dieťaťu, že musí počkať na hranie so škrečkom, až po jeho prebudení. Deti sú ale častokrát netrpezlivé a preto sa môže stať, že sa vaše dieťa bude snažiť škrečka prebudiť. Ak nezaberie teda vaše upozornenie, určite pomôže vlastná skúsenosť s nevrlým škrečkom ...
Na záver, neodporúčame škrečka kŕmiť ľudskou stravou, ako sú sladkosti, paradajky, cibuľa, či cesnak. Takéto potraviny mu len uškodia a vedia spôsobiť až smrť zvieraťa.
Veríme, že si nájdete cestu k príjemnému spolunažívaniu a prajeme vám aj vašej rodine veľa radosti z chovu škrečka.
Váš tím, Gazoo www.gazoo.sk
Nový komentár