Panel používateľa
Späť

Ako si vybrať svojho prvého psieho spoločníka

Pridané: 11.3.2022 14:04:40 Počet zobrazení: 557

11 Marec 2022

Ako si vybrať svojho prvého psieho spoločníka? Ste milovníkom zvierat, najmä psov a konečne ste sa rozhodli, že si jedného zaobstaráte? Gratulujeme, k jednému z najlepších rozhodnutí vo vašom živote! Pes vám prinesie do života veľa radosti, čistej lásky, zábavy, ale aj trošku chaosu. Ako si teda vybrať svojho prvého psa a nezblázniť sa pri tom?

Ako si vybrať svojho prvého psieho spoločníka

V prvom rade, by ste mali zohľadniť vaše priestorové, časové, finančné, ale aj rodinné pomery. Na tomto základe môžete totiž začať premýšľať aj o tom, aká rasa psíka, by bola vhodná práve pre vás.

Nie je to iba o vašich preferenciách, ale berte do úvahy, aj budúce potreby vášho nového spoločníka.

Pokiaľ túžite po veľkom psovi, ale zároveň žijete v malom byte, v centre mesta, určite nie je najmúdrejšie zaobstarať si väčšie plemeno. Veľké plemená potrebujú dostatočný výbeh, životný priestor a sú časovo ale aj finančne náročnejšie, najmä preto, že zjedia väčšie množstvo krmiva. Všetko naozaj záleží od podmienok, ktoré viete psíkovi poskytnúť. V ďalšom prípade treba myslieť aj na to, že psík tu s vami bude roky a nie je to iba chvíľková záležitosť.

Tiež je veľmi múdre zvážiť si, či chcete veselé šteniatko alebo psíka z útulku, ktorý má už čo – to odžité.

Nie je možné presne určiť, s kým by ste mali výchovu a spolunažívanie jednoduchšie. No môžeme vám predostrieť zopár faktov, na základe ktorých, sa možno ľahšie rozhodnete.

zaobstaranie si šteniatka, nový pes domov, šteniatkoVeselé šteniatko – psíka spoznávate odmalička a učíte ho od základu, tj. Idete s čistým štítom. Samotný vzájomný zvyk šteniatka na majiteľa a opačne zvyčajne prebieha veľmi rýchlo. Šteniatka sú rozkošné a začiatky sú najkrajšie. Zároveň vás ale čakajú týždne, až mesiace učenia svojho šteniatka na toaletu. Schovávanie vecí z podlahy, ako sú káble, či detské hračky a dôležitá je aj pravidelná čistota podlahy. Všetky potrebné veterinárne očkovania a vyšetrenia úplne od základu. Začiatočný tréning psíka na základné povely. No a samozrejme veľmi ostré zúbky/ihličky, ktoré bude váš nový prírastok používať pri každej príležitosti. No často krát to vyrieši pomocník v podobe psej maškrty, ako je napríklad: dentálna tyčinka, žuvací paroh, bravčové ucho, sušené jelenie nohy alebo kuracie beháky. Pri šteňatách si ale treba dať pozor nato, aby tieto dobroty neboli údené, kvôli ťažšej stráviteľnosti. Každopádne je vhodné, poradiť sa s veterinárom, než sa rozhodnete ponúknuť psíkovi hryzacie maškrty.

adoptuj si psa, zachráň psa z útulku, útulkáčPsík z útulku – pokiaľ ste sa rozhodli dať šancu psíkovi, ktorého niekto opustil, vyhodil alebo v najhoršom aj týral, veľmi dobre si svoje rozhodnutie zvážte. V útulku nájdete psíkov, ktorí si už prežili svoje a potrebujú naozaj pokojný a stabilný domov. Stabilitu spomíname práve preto, že prípadné vrátenie psíka do útulku, mu môže spôsobiť dodatočné psychické problémy, čo naozaj psychike psíka z útulku nepomôže. Nie je to vec, ktorú môžete reklamovať. Preto je vhodné upozorniť vás na problémy, ktoré pri chove takéhoto psa môžu vzniknúť.

Môže sa stať, že si vyberiete psíka, ktorý si prešiel traumou, z predchádzajúceho chovu. V tomto prípade budete potrebovať, aj pomoc veterinára alebo trénera, ktorý vám poradí, ako takého psa zvládnuť. Jeho správanie môže byť rôzne. Môže trpieť strachom, úzkosťami, agresiou, štekaním, triaškou pri konkrétnych situáciách a celkové zvykanie na vás, ako na majiteľa, môže byť zložitejšie. N druhej strane zase môžeme predpokladať, že psík už bol naučený hygienickým návykom. Nemá potrebu do všetkého hrýzť, keďže zúbky sú už vonku. V neposlednom rade spravíte dobrý skutok a darujete domov zvieratku, ktoré to veľmi potrebuje. Verte, že daný psík sa vám zato svojou vďačnosťou a vernosťou odmení.

záchrana psa, adopcia psíka z útulkuNech sa rozhodnete akokoľvek, každé zvieratko si zaslúži lásku, pozornosť a starostlivosť, bez ohľadu na svoju minulosť a pôvod. Veríme, že urobíte to najlepšie rozhodnutie, ktoré bude v prospech vás, aj vášho nového spoločníka.

Dúfame v to, že našich pár rád vám pomohlo pri rozhodovaní sa a priblížilo niektoré fakty, o ktorých ste sa možno do detailu úplne nezamýšľali. Niekedy sa totiž stane, že nadšenie z nového prírastku, nám môže trošku zahmlieť reálne zmýšľanie a preto si nemusíme hneď uvedomiť, všetky náležitosti spojené s adopciou zvieratka.

V ďalšom článku si povieme niečo o výbere rasy a veľkosti psa. Ďakujeme za prečítanie váš tím Gazoo www.gazoo.sk

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie